ОЦІНКА ЕПІЗООТИЧНОЇ СИТУАЦІЇ ВІРУСУ ХВОРОБИ МАРЕКА НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2307-4663.2015.1(29).48012Ключові слова:
вірус хвороби Марека, епізоотична ситуація, патогістологічний аналіз, високопатогенні штамиАнотація
Мета. Оцінити епізоотичну ситуацію з вірусом хвороби Марека на території України. Методи. Птицю з характерними клінічними ознаками для вірусу хвороби Марека досліджували методом патогістологічного аналізу з підтвердженням наявності інфекційного агента методом ПЛР у варіації nested. Результати. У результаті проведених досліджень встановлено наявність вірусу ХМ в птахогосподарствах Київської, Черкаської, Хмельницької, Полтавської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Запорізької, Миколаївської, Донецької, Вінницької, Волинської, Івано-Франківської, Житомирської, Рівненської, Закарпатської областей України та АР Криму. Показано збільшення кількості інфікованої птиці в 2012 і 2013 рр. та зміну ступеню ураженості птиці вірусом хвороби Марека. Висновки. У результаті трирічного дослідження було встановлено, що вірус хвороби Марека циркулює в 14 областях України та АР Крим. Враховуючи підвищений рівень поширеності та активні торгівельні відносини між птахівничими господарствами України, необхідним є впровадження більш жорсткої системи контролю за ВХМ.
Посилання
Герілович А.П. Вивчення епізоотичного стану з хвороби Марека та її профілактики в Україні // Ветеринарна медицина. – 2004. – № 83. – С. 28–31.
Calnek B.W. Marek’s disease–a model for herpesvirus oncology. // Crit Rev Microbiol. – 1986. – № 12. – P. 293–320.
Carvallo F.R., French R.A., Gilbert-Marcheterre K. Mortality of one-weekold chickens during naturally occurring Marek’s disease virus infection. // Veterinary Pathology. – 2011. – V. 48, № 5. – P. 993–998.
Davison A.J. Evolution of the herpesviruses. // VeterinaryMicrobiology. – 2002. – №86. – P. 69–88.
John R., Gimeno I.M. Current status of Marek’s disease in the United States and worldwide based on a questionnaire survey. // Avian Diseases. – 2013. – № 57 (2s1). – P. 483–490.
Morrow C., Fehler F. Marek’s disease: a worldwide problem. In: Marek’s disease: an evolving problem. T. F. Davison and V. K. Nair, eds. / Elsevier –England: Academic Press, 2004. – 49–61 pp.
Murata S., Chang K., Lee S., Konnai S. Development of a nested polymerase chain reaction method to detect oncogenic Marek’s disease virus from feather tips. // Journal of Veterinary Diagnostic Investigation. – 2007. – V. 19, № 5. – P. 471–478.
Nair V. Evolution of Marek_s disease – A paradigm for incessant race between the pathogen and the host. // The Veterinary Journal. – 2005. – № 170. – P. 175–183.
[O.I.E] World Organisation for Animal Health. Listed diseases 2008 [Internet]. Available from: http://www.oie.int/ animal-health-in-the-world/oie-listeddiseases- 2008.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2015 Мікробіологія і біотехнологія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автор передає журналу (університету) на безоплатній основі невиключні права на використання статті (на весь строк дії авторського права починаючи з моменту публікації, розміщення статті на веб-сторінці журналу, в репозитарії відкритого доступу) без одержання прибутку; на відтворення статті чи її частин в електронній формі (включаючи цифрову); виготовлення ії електронних копій для постійного архівного зберігання; виготовлення електронних копій статті для некомерційного розповсюдження; внесення статті до бази даних репозитарію; надання електронних копій статті в доступі мережі інтернет.
Автор гарантує, що у статті не використовувалися статті або авторські права, які належать третім особам; гарантує, що на момент розміщення статті на веб-сторінці, в репозитарії ОНУ лише йому належать виключні майнові права на статтю, що розміщується; майнові права на статтю ні повністю, ні в частині нікому не передано (не відчуджено), майнові права на статтю ні повністю, ні в частині не є предметом застави, судового спору або претензій з боку третіх осіб.
Автор зберігає за собою право використовувати самостійно чи передавати права на використання статті третім особам.
Автор надає журналу право на використання статті такими способами:
переробляти, адаптувати або іншим чином змінювати її за погодженням з автором; перекладати статтю у випадку, коли стаття викладена мовою іншою, ніж мова, якою передбачена публікація у виданні. Якщо журнал виявить бажання використовувати статтю іншими способами: перекладати, розміщувати повністю або частково у мережі інтернет, публікувати статтю в інших, в тому числі іноземних виданнях, включати статтю як складову частину до інших збірників, антологій, енциклопедій тощо, умови оформлюються додатковою угодою.
Автор підтверджує, що він є автором (співавтором) цієї статті; авторські права на дану статтю не передані іншому видавцю; дана стаття не була раніше опублікована у будь-якому іншому виданні до публікації її журналом.
Публікація праць в Журналі здійснюється на некомерційній основі. Комісійна плата за оформлення статті не стягується.