АКТИВНІСТЬ ЕНЗИМІВ ГЛУТАТІОНОВОЇ АНТИОКСИДАНТНОЇ СИСТЕМИ БАКТЕРІЙ CHLOROBIUM LIMICOLA IMB K-8 ЗА ВПЛИВУ КУПРУМ (ІІ) СУЛЬФАТУ
DOI:
https://doi.org/10.18524/2307-4663.2018.1(41).117284Ключові слова:
зелені бактерії, Chlorobium limicola, глутатіон-S-трансфераза, глутатіонпероксидаза, глутатіонредуктаза, купрум (ІІ) сульфатАнотація
Мета. Дослідити зміни активностей ензимів глутатіонової антиоксидантної системи бактерій Chlorobium limicola ІМВ K-8 за впливу купрум (ІІ) сульфату. Методи. У роботі використовували бактерії C. limicola ІМВ K-8, які вирощували у середовищі Green sulfur bacteria. Глутатіонпероксидазну активність визначали за швидкістю окиснення відновленого глутатіону до і після інкубації з гідропероксидом третинного бутилу за допомогою кольорової реакції з 5,5-дитіобіс-2-нітробензойною кислотою. Глутатіон-S-трансферазну активність визначали за швидкістю утворення кон’югату відновленого глутатіону в реакції з 1-хлор-2,4-динітробензолом. Результати. Досліджено глутатіон-S-трансферазну, глутатіонпероксидазну та глутатіонредуктазну активності безклітинних екстрактів C. limicola ІМВ K-8 за впливу купрум (ІІ) сульфату у концентраціях, які спричиняли зниження накопичення біомаси на 10–70%. Показано, що за впливу всіх досліджуваних концентрацій купрум (ІІ) сульфату зростали глутатіон-S-трансферазна та глутатіонпероксидазна активності, порівняно з контролем. Активність цих ензимів змінювалася залежно від концентрації купрум (ІІ) сульфату в середовищі інкубації та тривалості культивування бактерій. Також встановлено, що у досліджуваних бактерій відсутня глутатіонредуктазна активність. Висновок. Зростання глутатіонпероксидазної активності у 2–12 разів та глутатіон-S-трансферазної активності у 1,5–2 рази, порівняно з контролем, у безклітинних екстрактах C. limicola ІМВ К-8 за впливу купрум (ІІ) сульфату свідчить про накопичення у клітинах гідрофобних і гідрофільних органічних пероксидів, а також про те що, ймовірно, ця система є одним із важливих способів захисту клітин зелених фотосинтезувальних бактерій, зокрема C. limicola, від активних метаболітів кисню.
Посилання
Hnatush S, Goryshnyi M, Segin T. Photosynthetic green sulfur bacteria, isolated from Yavoriv lake (Lviv region, Ukraine). Inter-medykal. J. 2014; 3:63-68 (in Russian).
Holovchak N., Tarnovs'ka A., Kotsyumbas H., Sanahurs'kyy D. Processes of lipid peroxidation in living organizms. Lviv: LNU im. Ivana Franka. 2012. 250 p. (in Ukrainian).
Martinchik A, Bondarev G. The activity of glutathione reductase and glutathione-S-transferase in rat liver in dependence of content of reduced glutathionе. Vopr. med. himii. 1986; 32(2):39-43 (in Russian).
Menshikova E., Lankin V., Zenkov N., Bodnar I., Kruglovyih N., Trufakin V. Oxidative stress. Prooxidants and antioxidants. Moskva: Slovo. 2006. 553 p. (in Russian).
Lakin G. Biometrics. Moskva: Vyissh. Shkola. 1990. 352 p. (in Russian).
Segin T, Hnatush S, Gorishnyi M. The processes of lipid peroxidation in the cells of Chlorobium limicola IMV K-8 under the influence of copper (II) sulfate. Visn. Dnipropetr. Univ. Ser. Biol. Ekol. 2016; 24(1):72-77 (in Ukrainian).
Lowry O, Rosebrough N, Farr A, Randall R. Protein measurement, with the Folin phenol reagent. J. Biol. Chem. 1951; 193:265-275.
Fareleira P, Santos B. Response of a strict anaerobe to oxygen: survival strategies in Desulfovibrio gigas. Microbiology. 2003; 149:1513-1522.
Jaishankar M, Tseten T, Anbalagan N, Mathew B, Beeregowda K. Toxicity, mechanism and health effects of some heavy metals. Interdiscip. Toxicol. 2014; 7(2):60-72.
Rui-Yan F, Jian C, Yin L. The function of the glutathione/glutathione peroxidase system in the oxidative stress resistance systems of microbial cells. Chinese J. Biotechnol. 2007; 23(5):770-775.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Мікробіологія і біотехнологія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Автор передає журналу (університету) на безоплатній основі невиключні права на використання статті (на весь строк дії авторського права починаючи з моменту публікації, розміщення статті на веб-сторінці журналу, в репозитарії відкритого доступу) без одержання прибутку; на відтворення статті чи її частин в електронній формі (включаючи цифрову); виготовлення ії електронних копій для постійного архівного зберігання; виготовлення електронних копій статті для некомерційного розповсюдження; внесення статті до бази даних репозитарію; надання електронних копій статті в доступі мережі інтернет.
Автор гарантує, що у статті не використовувалися статті або авторські права, які належать третім особам; гарантує, що на момент розміщення статті на веб-сторінці, в репозитарії ОНУ лише йому належать виключні майнові права на статтю, що розміщується; майнові права на статтю ні повністю, ні в частині нікому не передано (не відчуджено), майнові права на статтю ні повністю, ні в частині не є предметом застави, судового спору або претензій з боку третіх осіб.
Автор зберігає за собою право використовувати самостійно чи передавати права на використання статті третім особам.
Автор надає журналу право на використання статті такими способами:
переробляти, адаптувати або іншим чином змінювати її за погодженням з автором; перекладати статтю у випадку, коли стаття викладена мовою іншою, ніж мова, якою передбачена публікація у виданні. Якщо журнал виявить бажання використовувати статтю іншими способами: перекладати, розміщувати повністю або частково у мережі інтернет, публікувати статтю в інших, в тому числі іноземних виданнях, включати статтю як складову частину до інших збірників, антологій, енциклопедій тощо, умови оформлюються додатковою угодою.
Автор підтверджує, що він є автором (співавтором) цієї статті; авторські права на дану статтю не передані іншому видавцю; дана стаття не була раніше опублікована у будь-якому іншому виданні до публікації її журналом.
Публікація праць в Журналі здійснюється на некомерційній основі. Комісійна плата за оформлення статті не стягується.